Tippek a kerti bútor téliesítéséhez és használatához
A nappalok egyre rövidebbek, a hideg hónapok pedig egyre közelednek. A nyári ruhatárunkat már lecseréltük, és már az első bögre forró teánkat is biztosan megittuk, de mi a helyzet a kerti bútorokkal? Hogyan készítjük fel őket a hőmérséklet változásra? Mit jelent a téliesítés a kerti bútor esetében?
Az olyan időjárási hatások, mint a nedvesség (hó, eső, reggeli harmat), a fagy és a hőmérséklet ingadozás gyakran kedvez a rozsdának és a penésznek. Az, hogy a kerti bútoroknak vagy terasz bútoroknak mennyire van szükségük védelemre és ápolásra az őszi és téli időszakban, nagyban függ az anyagiaktól.
A kerti bútorok felkészítése a hideg időjárásra elengedhetetlen lépés minden gondos otthoni kertész számára. A bútor megóvása érdekében ezért téliesíteni kell a környezetet (például takarófóliával, ponyvával) és a bútorokat (tisztítás, olajozás).
Minden bútor téliesítésének a legelső lépése, hogy megtisztítjuk azokat, így megóvjuk őket a burjánzó szennyeződés telepektől és a penésztől!
Fa kerti bútor:
A fából készült kerti bútorokon a hőmérséklet ingadozás miatt repedések keletkezhetnek, és a nedvesség miatt penész jelenthet meg rajtuk.
A kerti szabadtéri élet nem csak a nyárról szól. Ha a hideg őszi napokon egy vastag takaró és egy forró tea társaságában is szívesen élveznénk a kertünket és a fa bútorainkat, úgy kövesd ezeket a lépéseket! A fa bútor karbantartása nem bonyolult feladat:
- szappanos vízzel távolítsd el a szennyeződéseket a bútorról, majd hagyd megszáradni
- csiszolópapírral óvatosan csiszold le a bútort, hogy felkészüljön az olajozásra
- a fa típusától függően használhatsz lenmagolajat vagy barkácsboltokban kapható speciális olajat (a teakfa, az eukaliptusz és a trópusi fák olajozása fölösleges, mivel ezek magas olajtartalmú fák, így védettek az időjárás viszontagságaitól)
Válassz teak fából és alumíniumból készült kerti garnitúrát, aminek nem fáradalmas a karbantartása!
Tipp: ha a bútor télen kifakul, vagy karcolódik, tavasszal is csiszold és fújd le festékszóróval!
Műanyag kerti bútor:
Bár a műanyagból készült bútorok nem rozsdásodnak, a hidegben megrepedhetnek, így könnyen szennyeződés csapdává válnak. Ezenkívül a színük is kifakulhat, így ajánlott a téli időszakban eltenni őket.
Műrattan kerti bútor:
A műrattan a természetes rattanhoz és a legtöbb anyaghoz képest másképp viselkedik nedves körülmények között és hőmérséklet ingadozás esetén is. Mivel ez az anyag ellenállóbb és víztaszítóbb, nyugodtan áttelelhet a kertben. Hátránya, hogy gyorsan kifakulhat, ha UV-sugárzásnak van kitéve.
Vízálló, időjárásálló minőségi kerti kanapét keresel, amit ősszel is nyugodtan használhatsz?
Fém kerti bútor:
A rozsdamentes acél, alumínium vagy bevonatos fém esetében általában nem áll fenn a rozsdásodás veszélye, kint maradhat télen is. A lakkozott fémeket tavasszal tanácsos újra lakkozni.
Egyéb anyagok:
A párnákon a páratartalom és a vízfelhalmozódás penészfoltokat okozhat. Javasoljuk, hogy a nyár végeztével mosd ki őket, és száradás után tárold beltéren ezeket a darabokat.
+1 tipp a kinti tároláshoz:
Az, hogy a kerti bútorokat le kell-e fedni a védelem érdekében, továbbra is heves vita tárgya. A védőburkolat mellett szól, hogy a bútor eső- és UV védett lesz. Problémás azonban, hogy a takaró alatt nem szellőzik megfelelően a bútor, amiatt a levegő páratartalma megemelkedik – ez pedig penészfoltokhoz vezethet.
Ha a bútorokat kint szeretnéd hagyni, gondoskodj arról, hogy jól védve legyenek a földtől. Erre a célra alkalmas, ha egy ponyvát helyezel a bútor alá.
Jó áron szeretnél hozzájutni a kerti bútorokhoz? Ne hagyd ki az akcióinkat!